Podpora pro domácnosti

Čeština

X

Select your language:

AVG AntiVirus a AVG Internet Security pro Mac – začínáme

Platí pro

Produkty:

 • AVG AntiVirus 19.x pro Mac
 • AVG Internet Security 19.x pro Mac

Operační systémy:

 • Apple macOS 10.15.x (Catalina)
 • Apple macOS 10.14.x (Mojave)
 • Apple macOS 10.13.x (High Sierra)
 • Apple macOS 10.12.x (Sierra)
 • Apple Mac OS X 10.11.x (El Capitan)
 • Apple Mac OS X 10.10.x (Yosemite)

AVG AntiVirusAVG Internet Security v reálném čase chrání Mac před viry, malwarem, phishingem a jinými hrozbami. Tamní komplexní štíty a testovací nástroje kontrolují bezpečnost programů a souborů dříve, než je stáhnete, otevřete, spustíte, změníte nebo uložíte. V jednotlivých částech tohoto článku se dozvíte, jak na Macu používat AVG AntiVirus (bezplatná verze) a AVG Internet Security (placená verze).

 

Tento článek předpokládá, že už máte na Macu nainstalovanou a aktivovanou nejnovější verzi programu AVG AntiVirus nebo AVG Internet Security. Podrobné pokyny najdete v následujících článcích:

POZNÁMKA: Aktivace je potřeba jen v případě, že máte předplatné AVG Internet Security.

 

Otevření uživatelského rozhraní

AVG AntiVirus nebo AVG Internet Security lze otevřít jedním z následujících způsobů:

 • Na panelu nabídek klikněte na ikonu AVG AntiVirus a vyberte možnost Otevřít AVG Internet Security nebo Otevřít AVG AntiVirus.
 • Na panelu nabídek klikněte na možnost Přejít, vyberte možnost Aplikace a potom dvakrát klikněte na ikonu AVG AntiVirus.

Všechny funkce jsou ve výchozím stavu zapnuté a zobrazuje se stavová zpráva Jste plně chráněni (AVG Internet Security) nebo Máte základní ochranu (AVG AntiVirus). Na hlavní obrazovce také můžete zjistit, kdy byl naposledy proveden Hloubkový test a zda jsou Virové definice aktuální.

POZNÁMKA: Pokud vidíte stav Nejste chráněni, zkontrolujte, zda jste ručně povolili rozšíření softwaru AVG. Podrobné pokyny se dozvíte v následujícím článku:

 

Přístup k funkcím

Většina funkcí je přístupná přes dlaždice na hlavní obrazovce AVG.

Základní ochrana obsahuje následující funkce, které jsou k dispozici v programech AVG AntiVirusAVG Internet Security:

 • Souborový štít: V reálném čase testuje programy a soubory v Macu na přítomnost hrozeb ještě předtím, než umožní jejich otevření, spuštění, změnu nebo uložení. Souborový štít v případě nálezu malwaru zabrání příslušnému programu či souboru v infikování počítače. Souborový štít najdete tak, že na hlavní obrazovce AVG kliknete na dlaždici Počítač.
 • Webový štít: V reálném čase testuje data přenášená při procházení internetu. Tím brání malwaru, jako jsou škodlivé skripty, ve stažení nebo spuštění v Macu. Webový štít najdete tak, že na hlavní obrazovce AVG kliknete na dlaždici Web a e-mail.
 • E-mailový štít: V reálném čase testuje přílohy e-mailů ještě předtím, než umožní jejich otevření, spuštění, změnu nebo uložení. E-mailový štít v případě nálezu malwaru zabrání příslušnému programu či souboru v infikování počítače. E-mailový štít najdete tak, že na hlavní obrazovce AVG kliknete na dlaždici Web a e-mail.


 

Chcete-li změnit nastavení štítů, na panelu nabídek klikněte na AVG AntiVirus nebo AVG Internet Security a vyberte možnost Předvolby…Štíty.

 

Úplná ochrana obsahuje následující funkce, které jsou pouze součástí předplatného AVG Internet Security:

 • Ochrana před ransomwarem: Zabezpečí vaše osobní fotografie, dokumenty a soubory, aby je ransomware nemohl změnit, smazat nebo zašifrovat. Tato funkce automaticky zabezpečuje složky Obrázky a Dokumenty a umožňuje vám určit, které další adresáře a typy souborů chcete ochránit před nedůvěryhodnými aplikacemi. Dále vám umožňuje určit, které aplikace smí měnit soubory ve vašich složkách – tyto aplikace můžete přidat na seznam povolených aplikací. Ochranu před ransomwarem najdete tak, že na hlavní obrazovce AVG kliknete na dlaždici Hackerské útoky a pak na dlaždici Ochrana před ransomwarem kliknete na tlačítko Otevřít.
 • Antiphishing: Pomocí naší cloudové databáze zachycuje nejnovější phishingové weby a blokuje nevyžádané, podvodné či škodlivé e-maily. Antiphishing najdete tak, že na hlavní obrazovce AVG kliknete na dlaždici Platby.
 • Štít před falešnými stránkami: Pomáhá vám vyhnout se falešným webovým stránkám, aby se nestalo, že svá hesla, čísla platebních karet nebo jiné osobní údaje nevědomky sdělíte zločincům. Tato funkce brání útočníkům ve změně vašich nastavení DNS (systému doménových názvů) tím, že používá zabezpečené DNS servery AVG, které vás spolehlivě nasměrují na pravé webové stránky. Štít před falešnými stránkami najdete tak, že na hlavní obrazovce AVG kliknete na dlaždici Platby.

Všechny funkce základní ochrany jsou po nainstalování programu AVG AntiVirus zapnuté. Další funkce úplné ochrany se zapnou po aktivaci AVG Internet Security. Důrazně doporučujeme, abyste všechny funkce nechávali neustále zapnuté. Díky tomu bude váš Mac maximálně chráněn. Chcete-li nějakou funkci vypnout, klikněte nad názvem dotyčné funkce na zelený posuvník, na výzvu zadejte přihlašovací údaje správce systému a klikněte na tlačítko OK. Posuvník zčervená (VYPNUTO), což značí, že je funkce vypnutá.

Správa Ochrany před ransomwarem

Ochrana před ransomwarem (v AVG Internet Security) ve výchozím stavu chrání složky Obrázky a Dokumenty. Můžete nastavit, aby byly chráněny konkrétní typy souborů, přidat další složky na seznam chráněných složek nebo přidat aplikace na seznam povolených aplikací. Ochranu před ransomwarem najdete tak, že na hlavní obrazovce AVG kliknete na dlaždici Hackerské útoky a pak na dlaždici Ochrana před ransomwarem kliknete na tlačítko Otevřít.

Nastavení typů chráněných souborů:

 1. Vyberte kartu Chráněné složky a klikněte na možnost Chráněné typy souborů.
 2. Zaškrtněte pole u příkladů typů souborů, které má Ochrana před ransomwarem chránit, případně jejich zaškrtnutí zrušte.
 3. Chcete-li chránit další soubory, do textového pole zadejte jejich příponu (například .html) a klikněte na tlačítko Uložit.
 4. Na výzvu zadejte přihlašovací údaje správce systému a klikněte na tlačítko OK.

Změny typů souborů jsou uložené.

Přidat chráněné složky:

 1. Vyberte kartu Chráněné složky a klikněte na možnost Přidat složku.
 2. Vyberte požadovanou složku a klikněte na tlačítko Otevřít.
 3. Na výzvu zadejte přihlašovací údaje správce systému a klikněte na tlačítko OK.

Vybraná složka bude přidána do seznamu Chráněné složky.

Přidat povolené aplikace:

 1. Vyberte kartu Povolené aplikace a klikněte na možnost Povolit aplikaci.
 2. Vyberte požadovanou aplikaci a klikněte na tlačítko Otevřít.
 3. Na výzvu zadejte přihlašovací údaje správce systému a klikněte na tlačítko OK.

Vybraná aplikace bude přidána do seznamu Povolené aplikace.

 

Test Macu

AVG AntiVirus a AVG Internet Security nabízí tři testy: Test Macu, Hloubkový testTest souborů. Tyto testy budete mít k dispozici, když na hlavní obrazovce AVG kliknete u možnosti Otestovat Mac na (tři tečky).

Test Macu

Test Macu provede komplexní test nejdůležitějších adresářů Macu. Jak spustit test Macu:

 1. Na dlaždici Test Macu klikněte na tlačítko Test.
 2. V průběhu testu se zobrazí obrazovka s informacemi o stavu procesu.
 3. Kliknutím na možnost Vyřešit můžete po dokončení testu přesunout příslušné soubory do Karantény. Případně můžete kliknout na možnost Vyřešit vše a přesunout do Karantény všechny nalezené škodlivé soubory. Pokud nebyly nalezeny žádné hrozby, kliknutím na tlačítko Zavřít se vrátíte na hlavní obrazovku AVG.

POZNÁMKA: Test Macu můžete také spustit kliknutím na možnost Otestovat Mac na hlavní obrazovce AVG. Budete-li chtít test zrušit, na obrazovce s průběhem testu klikněte na tlačítko Zastavit test.

Hloubkový test

Hloubkový test podrobně testuje jednotlivé soubory na pevném disku Macu. Spuštění Hloubkového testu:

 1. Na dlaždici Hloubkový test klikněte na možnost Test.
 2. V průběhu testu se zobrazí obrazovka s informacemi o stavu procesu.
 3. Kliknutím na možnost Vyřešit můžete po dokončení testu přesunout příslušné soubory do Karantény. Případně můžete kliknout na možnost Vyřešit vše a přesunout do Karantény všechny nalezené škodlivé soubory. Pokud nebyly nalezeny žádné hrozby, kliknutím na tlačítko Zavřít se vrátíte na hlavní obrazovku AVG.

POZNÁMKA: Hloubkový test zabere mnohem více času než Test Macu nebo Test souborů, protože analyzuje velký počet souborů.

Test souborů

Test souborů vám umožňuje určit, které soubory a složky na Macu chcete otestovat. Spuštění Testu souborů:

 1. Na dlaždici Test souborů klikněte na možnost Test.
 2. Vyberte soubory, které chcete otestovat, a klikněte na tlačítko Otevřít.
 3. V průběhu testu se zobrazí obrazovka s informacemi o stavu procesu.
 4. Kliknutím na možnost Vyřešit můžete po dokončení testu přesunout příslušné soubory do Karantény. Případně můžete kliknout na možnost Vyřešit vše a přesunout do Karantény všechny nalezené škodlivé soubory. Pokud nebyly nalezeny žádné hrozby, kliknutím na tlačítko Zavřít se vrátíte na hlavní obrazovku AVG.
 

Chcete-li si přizpůsobit nastavení testů, na panelu nabídek vyberte AVG AntiVirus nebo AVG Internet Security a zvolte možnost Předvolby…Testování.

 

Správa souborů v karanténě

Když Souborový štít zjistí, že stahovaný soubor je hrozba, zobrazí upozornění, že byl daný soubor přesunut do Karantény. Kliknutím na tlačítko Rozumím dané upozornění zavřete, případně si kliknutím na možnost Zobrazit podrobnost zobrazte další informace o nalezené hrozbě.

Správa souborů v Karanténě:

 1. Na hlavní obrazovce AVG kliknete na dlaždici Počítač.
 2. Na dlaždici Karanténa klikněte na tlačítko Otevřít.
 3. Zaškrtněte pole u každého souboru, který chcete spravovat, případně zvolte možnost Vybrat všechny položky.
 4. Vyberte, jak s vybranými soubory naložit:
  • Obnovit: Slouží k obnovení souboru do původního umístění, aby jej opět bylo možné používat.
  • Obnovit do…: Slouží k obnovení souboru do umístění, které vyberete.
  • Smazat: Trvale odstraní soubor z počítače.

 5. Pokud jste vybrali možnost Obnovit do…, vyberte umístění, kam chcete uložit soubor přesunout, a klikněte na tlačítko Otevřít.
 6. Zadejte přihlašovací údaje správce systému a kliknutím na tlačítko OK povolte akci.
 7. Až už se soubory nebudete chtít nic dělat, klikněte na tlačítko Zavřít.
 

Vyloučení souborů nebo složek z testování

Pokud nějaký soubor, složku nebo server nechcete testovat Souborovým štítem, Webovým štítem nebo E-mailovým štítem, můžete pro ně nastavit výjimku.

 1. V levém horním rohu panelu nabídek klikněte na AVG AntiVirus nebo AVG Internet Security a z kontextové nabídky vyberte Předvolby….
 2. Klikněte na kartu Výjimky a poté z levé nabídky vyberte některý ze štítů.
 3. V levém dolním rohu okna klikněte na ikonu zámku, zadejte přihlašovací údaje správce systému a kliknutím na tlačítko OK povolte změny.
 4. Ve spodní části tabulky klikněte na znaménko + (plus).
 5. Vyberte příslušnou možnost:
  • Souborový štít: Přejděte k souboru nebo složce, kterou chcete vyloučit, a klikněte na tlačítko Otevřít.
  • Webový štít a E-mailový štít: Zadejte název serveru, který chcete vyloučit, z rozevírací nabídky vyberte požadovanou službu a klikněte na tlačítko Přidat.

Výjimku máte nastavenou. Chcete-li nějaký soubor nebo server odebrat z výjimek, v levém dolním rohu okna klikněte na ikonu zámku, zadejte přihlašovací údaje správce systému a kliknutím na tlačítko OK povolte změny. Poté vyberte výjimku, kterou chcete odebrat, a klikněte na znaménko - (minus).

 

Připojte se k účtu AVG

Na účtu AVG můžete snadno spravovat předplatná a produkty AVG. Jak připojit AVG AntiVirus nebo AVG Internet Security k účtu AVG:

 1. V pravém horním rohu obrazovky AVG klikněte na tlačítko Přihlásit.
 2. Pokud už účet AVG máte, klikněte na možnost Přihlásit ke stávajícímu účtu. Případně klikněte na možnost Vytvořit účet a založte si nový účet AVG.
 3. Zadejte své přihlašovací údaje k účtu AVG a klikněte na tlačítko Přihlásit.

Po připojení k účtu AVG se v pravém horním rohu obrazovky AVG zobrazí text Připojeno.

Pomohl vám tento článek?

Kontakty