Pomoc dotycząca produktów domowych

Polski

X

Select your language:

Co to jest program typu rootkit

Rootkit to program (lub zestaw programów), który ukrywa swoją obecność lub obecność innego programu (wirusa, programu szpiegującego itp.), używając niższych powłok systemu operacyjnego (przekierowując funkcje API, używając nieudokumentowanych funkcji systemu itp.), przez co jest prawie niewykrywalny dla zwykłego oprogramowania zabezpieczającego.

Należy pamiętać, że rootkity mogą być zarówno nieszkodliwe, jak i szkodliwe. Rootkity nieszkodliwe mogą być instalowane jako część poprawnych, zaufanych programów. Lista niektórych, dobrze znanych rootkitów znajduje się w artykule Wykrywanie nieszkodliwych programów typu rootkit. Z tego powodu należy uważnie analizować wyniki pracy składnika Anti-Rootkit.

Rootkity stosują różne sposoby na uzyskanie dostępu do systemu. Najczęściej zapewnia im to koń trojański lub spreparowany załącznik wiadomości e-mail. Jeśli w czasie przeglądania Internetu uruchomisz instalację pluginu, który rzekomo jest wymagany (np. do wyświetlenia zawartości lub otwarcia pliku), możesz narazić swój komputer na atak przy użyciu rootkita.

Czy artykuł ten okazał się pomocny?

Kontakt

Uzyskaj dodatkową pomoc

Pomoc techniczna w Twoim języku nie jest dostępna, ale możesz skontaktować się z nami w języku angielskim.