K čemu slouží Štít před falešnými stránkami?
Štít před falešnými stránkami je funkce v nejnovější verzi programu AVG Internet Security, která brání změnám vašich nastavení DNS (systému doménových názvů), a tím vás chrání před návštěvou podvržených webových stránek. Tato funkce vyžaduje minimum uživatelských zásahů. Chcete-li se chránit, stačí mít Štít před falešnými stránkami zapnutý.
Jak Štít před falešnými stránkami funguje?
Každá adresa webové stránky (URL) jako například www.avast.com, kterou zadáte do adresního řádku v prohlížeči, je přeložena na IP (Internet Protocol) adresu webového serveru, kde se příslušná webová stránka nachází. Štít před falešnými stránkami vytváří bezpečné šifrované spojení mezi používaným webovým prohlížečem a vlastním DNS serverem společnosti AVG, takže vás nic na falešné webové stránky nepřesměruje.
Jak můžu Štít před falešnými stránkami získat?
Štít před falešnými stránkami je součástí nejnovější verze AVG Internet Security a ve výchozím stavu je zapnutý. Štít před falešnými stránkami najdete tak, že na hlavní obrazovce AVG Internet Security kliknete na dlaždici Osobní údaje.
Štít před falešnými stránkami je součástí nejnovější verze AVG Internet Security a ve výchozím stavu je zapnutý. Štít před falešnými stránkami najdete tak, že na hlavní obrazovce AVG Internet Security kliknete na dlaždici Platby.
Pokyny k instalaci a aktivaci nejnovější verze AVG Internet Security najdete v následujících článcích:
- Instalace AVG Internet Security
- Aktivace předplatného AVG Internet Security
- Instalace AVG Internet Security
- Aktivace předplatného AVG Internet Security
Co je to DNS hijacking?
DNS hijacking (neboli přesměrování DNS) je typ škodlivého útoku, který vás přesměruje ze stránky, již chcete navštívit, na falešnou stránku vypadající stejně. Nejčastěji je k tomu použit malware, který přesměrovává ze skutečných webových stránek na falešné, jež vám mohou zcizit údaje, jako jsou uživatelská jména, hesla či údaje o platebních kartách.
Tento typ útoku je obzvláště nebezpečný, pokud jsou tímto způsobem napodobovány stránky bank či obchodů. DNS hijacking lze v některých případech zjistit až poté, co jsou vaše citlivá data kompromitována.
Jak mohu Štít před falešnými stránkami vypnout?
Komponenta Štít před falešnými stránkami je ve výchozím stavu aktivována, aby byla zajištěna vaše úplná ochrana. Pokud Štít před falešnými stránkami nepotřebujete dočasně vypnout kvůli řešení problémů, doporučujeme jej ponechat neustále zapnutý.
Jak Štít před falešnými stránkami vypnout:
- Na hlavní obrazovce AVG Internet Security klikněte na dlaždici Osobní údaje.
- Na hlavní obrazovce AVG Internet Security klikněte na dlaždici Platby.
- Nad komponentou Štít před falešnými stránkami klikněte na zelený posuvník (Zapnuto).
- Vyberte, na jak dlouho funkci chcete vypnout, a kliknutím na OK, zastavit volbu potvrďte.
- Zadejte heslo, kterým se přihlašujete k Macu, a klikněte na tlačítko OK.
Posuvník zčervená (Vypnuto) a Štít před falešnými stránkami se vypne.
Jaký má Štít před falešnými stránkami vliv na rychlost načítání webových stránek?
Štít před falešnými stránkami přesměrovává vaše připojení přes IP adresu, která je známá a bezpečná, a může připojení mírně zpomalovat. Toto mírné zpomalení může být způsobeno některými z následujících důvodů:
- AVG v některých zemích nemá vlastní DNS server, a proto používá server v jiné zemi, jenž může být oproti výchozímu serveru DNS pomalejší.
- IP adresa AVG může ke stejnému serveru používat delší trasu než IP adresa výchozího DNS serveru.
- Někteří poskytovatelé připojení (a podnikové sítě) k třídění a vyřizování požadavků DNS používají vlastní DNS servery. Tyto servery mohou mít odlišné místní IP adresy, které se od globálních IP adres liší a mohou zajišťovat rychlejší načítání webových stránek.
- Někteří poskytovatelé připojení (a podnikové sítě) blokují či filtrují šifrované požadavky DNS. V důsledku toho mohou být připojení ke Štítu před falešnými stránkami od AVG pomalejší, případně mohou být ukončena, pokud vyprší jejich časový limit.
Proč Štít před falešnými stránkami uvádí stav „Není k dispozici“?
Některé síťové konfigurace nebo zásady nemusí umožňovat změnu nastavení DNS a používání komponenty Štít před falešnými stránkami. Pokud má Štít před falešnými stránkami uvedený stav Není k dispozici, doporučujeme postupovat následovně:
- Zkontrolujte, zda UDP port 443 a UDP port 53 ve vašem síťovém firewallu povolují DNS se šifrováním. Pokud firewall tyto porty blokuje, Štít před falešnými stránkami se k nim pokusí připojit přes protokol TCP.
- Chcete-li zajistit ochranu nastavení DNS, obraťte se na správce sítě nebo poskytovatele připojení k internetu (ISP).
Jak mohu pro Štít před falešnými stránkami nastavit výjimku?
Chcete-li vyloučit adresu nějaké webové stránky z ochrany Štítem před falešnými stránkami, je třeba nastavit výjimku pro všechny testy a štíty AVG:
- Otevřete AVG Internet Security a vyberte
☰
Nabídka ▸ Nastavení. - Vyberte Obecné ▸ Výjimky.
- Klikněte na Přidat výjimku.
- Do textového pole zadejte adresu požadované webové stránky, například:
dns://*.priklad.cz*
- Vše potvrďte opětovným kliknutím na Přidat výjimku.
- AVG Internet Security 23.x pro Windows
- AVG Internet Security 20.x pro Mac
- Microsoft Windows 11 Home / Pro / Enterprise / Education
- Microsoft Windows 10 Home / Pro / Enterprise / Education – 32/64bitová verze
- Microsoft Windows 8.1 / Pro / Enterprise – 32/64bitová verze
- Microsoft Windows 8 / Pro / Enterprise – 32/64bitová verz
- Microsoft Windows 7 Home Basic / Home Premium / Professional / Enterprise / Ultimate – Service Pack 1 s aktualizací Convenient Rollup Update, 32/64bitová verze
- Apple macOS 12.x (Monterey)
- Apple macOS 11.x (Big Sur)
- Apple macOS 10.15.x (Catalina)
- Apple macOS 10.14.x (Mojave)
- Apple macOS 10.13.x (High Sierra)
- Apple macOS 10.12.x (Sierra)
- Apple Mac OS X 10.11.x (El Capitan)